İsrail: Hizbullah’ın komutan yardımcısı Ali Abed Akhsan Naim öldürüldü

İsrail ve Lübnan Hizbullahı arasında sınır bölgesinde karşılıklı saldırılar sürerken, İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyindeki Bazouriye’ye düzenledikleri hava saldırısında üst düzey bir Hizbullah mensubunu öldürdüklerini açıkladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail ordusu, bugün yaptığı açıklamada, Lübnan Hizbullahı’nın roket ve füzeler biriminin komutan yardımcısı Ali Abed Akhsan Naim’in öldürüldüğünü duyurdu. Açıklamada, Naim’in Hizbullah’ın ‘İsrailli sivillere yönelik saldırılarını planlamak ve düzenlemekten sorumlu olduğu’ iddia edildi.

HİZBULLAH: 6 MENSUBUMUZ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan, Hizbullah, İsrail’le karşılıklı saldırıların sürdüğü Lübnan’ın güneyindeki sınır bölgesinde yaşanan çatışmalarda altı mensubunun daha öldüğünü duyurdu. Hizbullah, çatışmalardaki yeni kayıpları hakkında yaptığı açıklamada, kimlik bilgilerine yer verilen altı Hizbullah mensubunun çatışmalarda öldükleri ifade edildi.

İsrail ordusu ve Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten beri sınır üzerinde yaşanan çatışmalarda ölen Hizbullah mensubu sayısı 261’e yükseldi. Çatışmalarda ayrıca, 53 Lübnanlı sivil, 14 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad mensubu ile 7 İsrailli sivil ve 11 İsrail askeri öldü.

İDDİA: SURİYE’DE ÖLENLER ARASINDA BEŞ HİZBULLAH MENSUBU DA VAR

Suriye’nin kuzeyindeki Halep vilayetine 29 Mart Cuma sabah saatlerinde düzenlenen saldırılarda da aralarında beş Lübnan Hizbullahı mensubunun da olduğu 38 kişinin hayatını kaybettiği ileri sürülmüştü. Reuters haber ajansına konuşan iki güvenlik kaynağı, saldırının İsrail güçleri tarafından düzenlendiğini söylemişti. Suriye Savunma Bakanlığı da bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, İsrail ve ‘militan grupların’ Halep’e yönelik saldırılarında sivillerin ve askeri personelin hayatını kaybettiğini belirtmişti.

İsrail’in The Times of Israel haber sitesi ise İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) paylaştığı bilgilere dayandırdığı haberinde, Halep yakınlarında düzenlenen saldırıda 36 Suriye askerinin hayatını kaybettiğini yazmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x